Padoties aizliegts (LV)

Dokumentāla filma | 2D
Filmas garums: 1h 30m

Filma par spēcīgu, pretrunu plosītu un kolorītu personību, kas ap sevi uzjunda dramatiskas kaislības it visā – ģimenes attiecībās, sportā, sadzīvē, politikā, saskarsmē ar līdzcilvēkiem un pasauli kā tādu. Filma par milzu temperamentu un cīņas sparu, kas ļoti spēcīgi ietekmē līdzcilvēkus. Vispirms jau dēlus...
Aivars Ritenieks savus dēlus Arni un Raiti jau no 2-3 gadu vecuma trenē svarcelšanā un fiziski norūda ar ziemas peldēm. Dēli pakļaujas tēvam un iegūst vienu medaļu pēc otras. Svarcelšanā viņiem konkurentu nav. Būdami 10 un 12 gadus veci, puikas pārmetas uz boksu. Tēvs kļūst par viņu kvēlāko atbalstītāju. Jauniešu straujo un perspektīvo karjeru, kas virzās uz startu olimpiskajās spēlēs, bremzē nelabvēļi – sporta birokrātija, ar kriminālām aprindām saistītie klubi un rusificētā boksa sabiedrība. Sešus gadus ilgst nesamierināms konflikts – brāļi atsakās startēt zem Boksa federācijas lobēta ne-latviešu kluba karoga – kas pāraug drāmā.
2008.gadā mēs varējām sekot dramatiskajiem notikumiem, kas risinās ap brāļu Ritenieku potenciālo startu olimpiskajās spēlēs Pekinā. Boksa federācija ir izdarījusi virkni kliedzošu pārkāpumu, lai nepieļautu brāļu kvalificēšanos olimpiādei. Skandāls pieņemas spēkā un piesaista mediju un Saeimas uzmanību, tomēr reāla rīcība neseko un viss paliek pa vecam.
Brāļi ir noguruši no pārspīlētās ažiotāžas, apmelojumiem un skaudības. Viņu panākumus atzinīgi novērtē pasaules profesionāļi, taču dzimtenē tiek likti nepārtraukti šķēršļi. Olimpiskās atlases turnīrā Raitis ir guvis fizisku traumu cīņā ar pasaules 2. spēcīgāko smagsvaru. Arnis ir noguris psiholoģiski. Brāļi atsakās startēt Latvijas čempionātā, ko federācija rīko 21.aprīlī – Lielajā Piektdienā. Boksēties kristiešu svētkos ir pret viņu cilvēcisko un reliģisko pārliecību. Ar šo soli viņi neatgriezeniski atsakās no boksa karjeras Latvijā. Samilzt konflikts ar tēvu, kas šādu soli uzskata par gļēvulību un nodevību pret viņa mūža darbu.
Mēs sekojam notikumiem. Visa Ritenieku dzīve ik solī, ik elpas vilcienā ir cīņa. Ja ne ar ārpasauli, tad vismaz savā starpā vai katram pašam ar sevi... Spēcīgākais ir stāsts par sportistu iekšējiem konfliktiem un psiholoģiski interesantajām attiecībām ar tēvu, kam paralēli rit stāsts par cīņu ar sporta korupciju un vispārējo situāciju valstī – ierēdņi ir kurli un nedzird, jaunatne ir nesportiska un tizla, bet lauki knapi velk dzīvību...
Filmā ir gan drāma, gan traģikomēdija, ko nodrošina spilgtie un vitālie personāži.
Filmā tiek izmantots unikāls ģimenes video arhīvs, kas ļāvis izveidot dramatiski un vizuāli bagātu pilnmetrāžas filmu.

Režisors: Dzintars Dreibergs

Scenārists: Elvita Ruka

Producents: Elvita Ruka, Vents Horsts

Filma latviešu valodā ar subtitriem krievu valodā.

Pirmizrāde: 17/09/09
Gads: 2009
Kompānija: Rīgas Kino Studija
Izplatītājs: Rīgas Kino Studija
Mājas lapa: Filmas lapa